Už Vám bylo 18 let?


Staletá tradice piva v Litovli

V Litovli se pivo vaří již přes sedm set let. Pivovar Litovel si bere to nejlepší z historie a i dnes vyrábí svá piva tradičními postupy.

Více než 725letá tradice piva v Litovli má svůj počátek v roce 1291, kdy král Václav II. udělil městu právo mílové. Toto privilegium opravňovalo výhradně litovelské měšťany vařit a šenkovat pivo v okruhu jedné míle, tedy v okolí přibližně sedmi kilometrů. Pivo se ve středověku vařilo v právovárečných domech, kterých bylo tehdy v Litovli 57. Právovárečníci patřili mezi nejzámožnější obyvatele a jejich slovo mělo při řízení města velkou váhu. I současné litovelské pivo, vařené klasickými postupy, má své kořeny v této slavné historické éře.

Naši sládci

S osudem Pivovaru Litovel spojili tito sládci svůj profesní život. Bez nich by dnes pivo Litovel nechutnalo zdaleka tak výborně, jak chutná.

Osobnosti Pivovaru Litovel

Seznamte se s významnými osobnostmi, které stály u zrodu litovelského piva.

U nás v pivovaru

Návštěvníci Pivovaru Litovel mohou poznat tradiční způsob výroby piva, ochutnat naše produkty 

i zhlédnout unikátní expozici z historie pivovarnictví.

Exkurze v Pivovaru Litovel

S pivem se setkáváme téměř každý den. Vidíme ho v obchodech, máme stále nějakou tu lahev doma v zásobě, pijeme ho v restauracích nebo oblíbených hospůdkách. Je naším společníkem při rodinných sešlostech či přátelských posezeních. Máme zkrátka pocit, že s námi pivo přímo žije, a tento pocit vyvolává dojem, že o pivu všechno víme. Je tomu skutečně tak? Přijďte na exkurzi do našeho pivovaru, na které skutečně proniknete do tajů vaření piva.

Chci vědět více

Uvařte si vlastní pivo v Litovelském minipivovaru

Jak se vlastně vaří pivo? V našem minipivovaru si mohou návštěvníci vyzkoušet, co vše obnáší výroba zlatavého moku od prvního do posledního kroku. Vaření piva probíhá pod odborným vedením sládka, zájemci mohou postupovat dle doporučených receptur nebo zkusit stvořit vlastní unikátní chuť.

Chci vědět víc

Návštěvnické centrum

Návštěvnické centrum Pivovaru Litovel se nachází v prostorách bývalé sladovny. Na humnech, kde dříve klíčil ječmen, si návštěvníci mohou prohlédnout klenbové prostory se sloupořadím, části technologického zařízení a nářadí, které se dříve používalo při výrobě sladu a piva. Na instalovaných panelech je v dokumentech a také na dobových fotografiích zachycena historie výroby litovelského piva. Návštěvníci si mohou vše v klidu prohlédnout a zároveň ochutnat několik druhů litovelského piva, které je zde čepováno ze sedmi kohoutů.

Chci vědět víc

Muzeum pivovarnictví

Zveme vás na unikátní stálou expozici z historie pivovarnictví. Byla otevřena už v roce 1988 jako vůbec první svého druhu na Moravě. Můžete v ní vidět například historické soudky piva, pivovarnické nástroje, staré lahve a také fotografie slavného zápasníka Gustava Frištenského, který se do pivovaru přiženil.

Chci vědět víc