Už Vám bylo 18 let?


Muzeum pivovarnictví

Máte jedinečnou možnost nahlédnout do historie vaření piva v Litovli a poznat procedury a postupy, které používali naši předkové.

Zveme vás na unikátní stálou expozici z historie pivovarnictví. Byla otevřena už v roce 1988 jako vůbec první svého druhu na Moravě. Můžete v ní vidět například historické soudky piva, pivovarnické nástroje, staré lahve a také fotografie slavného zápasníka Gustava Frištenského, který se do pivovaru přiženil.

Muzeum je dílem dnešního emeritního sládka Pivovaru Litovel Miroslava Koutka. Ten po mnoho let ukládal vyřazená pivovarnická zařízení na různá místa v areálu, schraňoval staré dokumenty, fotografie a nářadí s vidinou, že jednoho dne z nich vytvoří jedinečnou expozici mapující historii výroby piva v Litovli. Díky jeho snaze se ve sbírkách muzea i dnes stále objevují nové předměty.

„Do historie pivovaru jsem se zabral tak, až mě pohltila. Chtěl jsem znovu oživit ty, kteří jej vybudovali,“ Miroslav Koutek, emeritní sládek

Část expozice se věnuje také starým řemeslům spojeným s pivovarnictvím, jako jsou bednářství a sladovnictví. Návštěvníci tak v muzeu najdou třeba ukázky různých druhů sladů, ale také nástroje a nářadí, které naši předci používali při tradiční výrobě piva. Miroslav Koutek sbírku v průběhu dalších let doplňoval o vše, co k pivovarnictví patří, včetně výčepní techniky, sklenic, lahví, cedulí a dalších předmětů. Některé dokumenty, fotografie, lahve či staré přepravní bedny do pivovaru donesli sběratelé či hospodští. Každý rok zhlédne expozici z historie výroby zlatavého moku v Pivovaru Litovel přes 10 000 návštěvníků.

Výzva pro milovníky piva

Možná o tom ani nevíte, ale i u vás ve sklepě, na půdě nebo ve fotografickém albu mohou ležet památky, které se vážou k historii piva. Budeme rádi, když je přinesete k nám do muzea, třeba se stanou součástí naší ojedinělé expozice. Pokud nám chcete poskytnout předměty, které mohou obohatit naši expozici, kontaktujte Petru Ondrejkovou.

Kontakt:

Petra Ondrejková
ondrejkova@litovel.cz
tel.: +420 585 493 518