Už Vám bylo 18 let?


Velikonoce Češi oslaví pivem, nejčastěji si ho koupí v Jihočeském a Středočeském kraji

Litovel, 23. března 2016 – Velikonoce jsou vedle Vánoc největším tuzemským svátkem. Ať už jsou symbolem příchodu jara, nebo křesťanských tradic, Češi si nenechají ujít možnost je pořádně oslavit. Nejčastěji pro tuto příležitost volí pivo. Chmelový nápoj si na Velikonoce koupí zhruba třetina Čechů. Čtvrtina preferuje víno a každý pátý sáhne po tvrdém alkoholu, viz graf 1. Vyplynulo to z průzkumu Pivovaru Litovel realizovaného pomocí Instant Research společnosti Ipsos.

Největší pivaři žijí v jižních a středních Čechách a v Ústeckém kraji. Vinaři se koncentrují v Praze a samozřejmě na jižní Moravě. „Trendem posledních let, a to nejen v tuzemsku, jsou spíše silnější vícestupňová piva a různé pivní speciály. To ostatně potvrdil i průzkum – ležák nebo speciál v období Velikonoc ochutná každý druhý Čech,“ komentuje výsledky průzkumu Petr Kostelecký, sládek Pivovaru Litovel. Klasické světlé výčepní pivo si dá více než třetina respondentů, kteří pijí alkohol (36 %, viz graf 2).

Zelený čtvrtek? Jedno zelené pivo, prosím!

Mezi oblíbené velikonoční speciály patří zelená piva. Ta mají v Česku už více než desetiletou tradici a nabízí je mnoho pivovarů. Zájem o konzumaci pivní speciálů spojených s určitou událostí v posledních letech roste, neodolá jim téměř třetina lidí (32 %). Konkrétně na Velikonoce si zelené pivo koupí každý devátý. Tento trend potvrzují i samotné pivovary. „Kvůli stoupající poptávce jsme letos prodloužili dobu, kdy je náš zelený speciál Litovel Patrik na čepu, a to na sedmnáct dnů. Lidé si jej budou moci vychutnat až do konce března,“ říká sládek Petr Kostelecký z Pivovaru Litovel.

Na Hané převládají pivaři a fanoušci lihovin

Na Olomoucku se lidé dělí hlavně mezi příznivce piva a lihovin, obě kategorie totiž v průzkumu skončily shodně s téměř 29 %. Haná se nijak nevymyká současnému trendu: i zde jsou nejčastějším pivem, které si pivaři dají na Velikonoce, vícestupňové ležáky (44 %). Každý dvanáctý konzument pěnivého moku ale počítá s tím, že o svátcích ochutná zelené pivo.

Tajemství zelené barvy mají na svědomí bylinky

Jedenáctistupňový zelený ležák Litovel Patrik je nefiltrované pivo zelené barvy, které letos již potřetí uvařili v litovelském pivovaru. Jeho smaragdová barva i aroma vznikají přidáním pečlivě zvolených bylin, které zjemňují exotické podtóny silic pomerančů a citronů. Jarní speciál je na čepu od půlky až do konce března.