Už Vám bylo 18 let?


Ochutnejte silné nebo plné pivo aneb průvodce novým značením piv

Potkalo vás v restauraci nebo obchodě překvapení, protože vaše oblíbené pivo se najednou jmenuje jinak? Za vším může být nová vyhláška, která upravila označení piv. Na jaké změny mohou milovníci piva narazit?

31. 1. 2020

Silná piva

Novou kategorií, kterou vyhláška přinesla, jsou silná piva. „Původně se tato piva označovala jako speciální. Charakterizuje je vyšší obsah extraktu původní mladiny, konkrétně 13 procent a více,“ objasňuje sládek Pivovaru Litovel Petr Kostelecký.

Ležáky

Přesnější vymezení mají od nynějška ležáky. Dlouhou dobu si lidé s tímto pojmem spojovali, často nesprávně, různé druhy piv. Vyhláška nyní jasně určuje, že ležák je jedenáctistupňové nebo dvanáctistupňové pivo, které prošlo spodním kvašením.

Plná piva

Další novinkou, kterou vyhláška přináší, je skupina plných piv, která se podobají ležákům. Liší se však v jedné důležité vlastnosti. „Podobně jako ležáky se jedná o piva se stupňovitostí 11 nebo 12. Na rozdíl od nich však plná piva vznikají svrchním kvašením,“ vysvětluje Petr Kostelecký z Pivovaru Litovel.