Už Vám bylo 18 let?


Začalo to tornádem, letos se Litovelský Otvírák koná už po dvanácté

Litovel, 9. srpna 2016 – Tradiční český pivovar v Litovli letos oslaví 123 let. A je co slavit. Vždyť po více než století se tu několik generací sládků stará o litovelský poklad – vynikající pivo z Hané. V novodobé historii rozpuk pivovaru poznamenalo řádění přírodních živlů, které si vyžádalo velké majetkové škody. A právě na oslavu litovelských pivovarníků, jimž se ho podařilo takřka v rekordním čase zrekonstruovat, se budou už po dvanácté konat pivní slavnosti Litovelský Otvírák.

Kromě velké vody v roce 1997 do života litovelských zasáhlo o sedm let později i tornádo. „Pivovarem a částí Litovle prolétlo epicentrum tornáda. Trvalo to asi jen 10 minut, ale zmizely střechy, štíty budov, ploty… Za své například vzala i strojovna chlazení, která byla čerstvě po rekonstrukci. V květnu jsme ji slavnostně otevřeli a na začátku června z ní zbyly jen trosky,“ vzpomíná emeritní sládek Pivovaru Litovel, Miroslav Koutek.

Štěstím v neštěstí byl tehdy skvěle fungující litovelský tým, který se osobně podílel na bleskové rekonstrukci. Právě v upomínku jeho práce, díky níž byly škody opraveny v řádu měsíců, vznikly pivní slavnosti Litovelský Otvírák. Ty letos své návštěvníky rozproudí už po dvanácté.

Na jedné z největších pivovarských akcí regionu, budou mít v sobotu 13. srpna 2016 návštěvníci možnost ochutnat hned 16 druhů piv. A kromě pivní degustace se představí více než dvacet kapel a interpretů.

Pivní speciály, program pro celé rodiny i Young stage

„Budeme čepovat tmavý ležák Černý Zázvor, světlý ležák Medový speciál a míchaný nápoj Višňový speciál,“ prozradil sládek pivovaru Petr Kostelecký. Mimo těch se příznivci litovelského piva mohou těšit na oblíbené značky Moravan, Kvasničák nebo Dark. Slavnostní naražení soudku za účasti devátého, aktuálně emeritního sládka Miroslava Koutka a jeho nástupce Petra Kosteleckého, se chystá na druhou hodinu odpolední.

Brány areálu Pivovaru Litovel se otevřou v deset hodin velkým rodinným programem, který se bude konat na scéně Nádvoří. Na ten ještě od 15 hodin naváže pohádka z produkce Divadla Tramtarie. Hudební produkci zahájí kapela Desmod. „Kromě té na Hlavní scéně vystoupí třeba Mňága a Žďorp nebo kapela Stracené ráj, která zpívá v hanáčtině. Na scéně Nádvoří vystoupí Vojta Kotek se svou kapelou TH!S Praha, Sharkass, známá rapperka Jolly Joker a the PBU,“ popisuje marketingová ředitelka Pivovaru Litovel Markéta Václavková.

Poznat pivovar zblízka

Součástí programu slavností bude i možnost navštívit komentované exkurze přímo v provozu pivovaru a podívat se tak do míst, kde se hanácké tekuté zlato vaří. Stejně jako loni se i letos na třetí scéně určené pro mladé publikum představí čeští i zahraniční DJ´s. Na Young stage se letos bude tančit například na Bassbeat Djs, Peejay nebo mixy největší hvězdy – amerického DJ s přezdívkou Hybris. Pomyslným vyvrcholením večera bude ve 22 hodin ohňostroj.

A konečně, návštěvníci se rozhodně nemusejí bát rozmarů počasí. „V případě velkého horka budeme mít k osvěžujícím pivům připravené i zchlazení ve formě vodních spršek. Pokud bude hrozit déšť, lidé se budou moci schovat pod velkými stany,“ dodává Markéta Václavková.