Už Vám bylo 18 let?


Pivovar Litovel slaví v listopadu 125 let

Pivovar Litovel slaví letos 125 let od svého otevření. Významné výročí připadlo na 12. listopadu 2018. Za více než století stihlo litovelské pivo posbírat nespočet ocenění doma i v zahraničí. Aktuálně je světlý ležák Litovel Premium nejlepším českým ležákem.

31. 1. 2020

Litovli udělil právo vařit pivo král Václav II. již v roce 1291, pivovarnictví má tedy v hanáckém městě dlouhou tradici. „O založení Pivovaru Litovel, jak ho známe dnes, se nejvíce zasloužil rolník a také říšský a zemský poslanec za střední Moravu Josef Svozil, díky kterému na Hané fungoval od roku 1893 tento ryze český, vlastenecký pivovar,“ říká emeritní sládek Pivovaru Litovel Miroslav Koutek.

 

O 125 let později slaví pivovar z Litovle kromě významného výročí i řadu ocenění, které letos získal. Medaile z prestižních pivovarnických soutěží obdrželo v tomto roce litovelské zlato hned několikrát, a to v tuzemských i světových kláních.  V soutěži České pivo dokonce získal tři ocenění, dvě zlaté a jedno stříbrné, tedy nejvíce ze všech zúčastněných pivovarů. Jen o měsíc dřív přivezli litovelští pivovarníci dvě medaile z mezinárodního klání International Beer Challenge 2018 v Londýně, a to rovnou zlatou medaili za Litovel Premium Dark a bronzovou za světlý ležák Litovel Premium.

 

Počty ocenění dokládají, že svou práci děláme poctivě, s úctou k tradičním postupům a řemeslu. Za 125 let, co Pivovar Litovel funguje se změnilo ledacos, ale my naše pivo vaříme i nadále osvědčenými metodami jako jsou vaření na stupňovitost, studeným kvašením v otevřených kvasných kádích na spilce a dlouhým zráním v ležáckém sklepě,“ dává nahlédnou pod pokličku vaření úspěchů ředitel pivovaru Lumír Hyneček a dodává: „Bez usilovné práce všech našich zaměstnanců by toto vše nebylo možné. Výročí pivovaru je proto oslavou nás všech, kteří se podílíme na tvorbě tohoto kvalitního piva, a také těch, kteří ho s chutí pijeme.“