Už Vám bylo 18 let?


Pivovar Litovel má po 40 letech první vyučené pivovarníky

Stáhnout zprávu a foto

Deset učňů se v polovině června stalo prvními absolventy obnoveného oboru pivovarník-sladovník na Střední odborné škole v Litovli.

1. 7. 2016

Litovel, 1. července 2016 – Deset učňů se v polovině června stalo prvními absolventy obnoveného oboru pivovarník-sladovník na Střední odborné škole v Litovli. Tříleté studium navazuje na tradici, která zmizela před více než čtyřmi desetiletími, poslední vyučení pivovarníci opustili brány školy v roce 1974.

Poptávka po odbornících z oboru pivovarnictví na českém trhu dlouhodobě převažuje nabídku. O tom, jak velký nedostatek odborníků s praxí je, svědčí i velice nízká fluktuace zkušených sládků. Ve velkých pivovarech zůstávají desetiletí, někdy i celý profesní život.

„Byl jsem jedním z posledních, kteří v Litovli absolvovali, pamatuji si ještě, jak se pivo vozilo v dřevěných sudech,“ vzpomíná emeritní sládek Pivovaru Litovel Miroslav Koutek. „V půlce sedmdesátých let bylo centrálně rozhodnuto, že litovelské učiliště bude uzavřeno a obor pivovarník-sladovník bude možné studovat jen v Plzni. Osobně to považuji za velkou chybu, vždyť zde se vyučovalo pro celou spádovou oblast Moravy a východních Čech,“ dodává.

Praxe je nedílnou součástí výuky

Obor pivovarník-sladovník byl v Litovli obnoven ve školním roce 2013/2014. Do prvního ročníku se zapsalo celkem sedm děvčat a tři chlapci, příští rok by se mělo vyučit dalších patnáct mladých pivovarníků. Velký důraz je kladen na praktickou část výuky, která probíhá právě v Pivovaru Litovel. „Každý druhý týden probíhala praxe, ostatně i součástí závěrečné zkoušky bylo praktické zkoušení z vaření piva,“ dodává Koutek, který byl jedním z členů komise.

Čerstvou krev v pivovaru vítají, potřebují omladit kolektiv. První mladou učnicí je Veronika Zapletalová, která zatím pracuje na sladovně jako brigádnice. „Šéf pivovaru mi od září slíbil stálé místo,“ sdělila. „Teď přijímám slad, ale do budoucna mám v plánu udělat si degustační zkoušky a kurzy,“ doplnila.

Obor pivovarník-sladovník je v současné době možné studovat na třech místech v Čechách – Českých Budějovicích, v Praze a nově od školního roku 2015/2016 i v Říčanech – a na jednom na Moravě – v Litovli. Ostatně na Moravě byla pravděpodobně na začátku 19. století založena první pivovarnická škola, a to Františkem Ondřejem Poupětem v Brně.