Už Vám bylo 18 let?


Retro edice oslaví 35 let Moravanu

Pivovar Litovel letos oslavuje kulaté výročí piva Litovel Moravan.

12. 5. 2017

Pivovar Litovel letos oslavuje kulaté výročí piva Litovel Moravan. Už 35 let tu nad jeho zrodem bdí otec receptury, emeritní sládek Miroslav Koutek. K této speciální příležitosti Pivovar Litovel chystá speciální retro edici, která odkazuje na dlouhou historii tohoto nejznámějšího piva z úrodné Hané.


„Limitovaná série piva Litovel Moravan bude zahalena do retro kabátu, který přenese milovníky zlatavého moku do roku 1982, kdy naše jedenáctka vznikla. I chuť tohoto piva bude stejná, protože při výrobě Moravanu stále používáme tradiční receptury a jeho poznávacím znamením jsou i po 35 letech lahodně chmelová hořkost, střední plnost a hustá bílá pěna,“
popisuje Lumír Hyneček, ředitel Pivovaru Litovel. V ručně baleném multipacku bude osm půllitrových lahví, speciální edice vznikne jako sběratelský unikát pro partnery a věrné zákazníky, samostatně nebude prodejná.

Moravan začínal jako „obrázkové pivo“

První várku jedné z prvních jedenáctek uvařil v historické varně tehdejší sládek pivovaru Miroslav Koutek. „Na pultech obchodů byla tehdy zpravidla jen světlá neetiketovaná desítka a výjimečně etiketovaná dvanáctka. Desítka se na Hané pila běžně, dvanáctka zase spíš jen o svátcích. My jsme však uvařili jedenáctku, která tehdy v nabídce rozhodně nebyla běžná. Navíc Moravan jako ležák měl etiketu a v pivovaru jsme takováto piva nazývali ‚obrázkovými‘. V uniformním prostředí tehdejších obchodů budil pozornost,“ vzpomíná nynější emeritní sládek a předseda představenstva Pivovaru Litovel Miroslav Koutek.

Litovel Moravan, jako lahvové i čepované pivo, se mezi konzumenty prosadil a později uspěl i na volném trhu, na kterém už byla po roce 1989 velká konkurence. Lidé si nejprve na Hané, a poté i mimo region postupně zvykli pít raději jedenáctku než desítku. Kvality Moravanu oceňují i odborníci na mnoha prestižních degustačních soutěžích u nás či v zahraničí. „Jenom vloni se Moravanu podařilo získat zlato v kategorii světlé výčepní pivo v soutěži České pivo 2016, letos byl zase korunovým králem soutěže Zlatá pivní pečeť 2017 a stříbro obdržel v soutěži o Zlatý pohár PIVEX 2017,“ přibližuje Miroslav Koutek.