Už Vám bylo 18 let?


Gustav Frištenský v Muzeu Litovel

30. 1. 2016

Na počest významného českého sportovce a vlastence Gustava Frištenského otevírá Muzeum Litovel v polovině měsíce stálou expozici. Výstava bude slavnostně zahájena 13. ledna 2016 od 13 hodin v nových prostorách Muzea Litovel. Veřejnosti se expozice otevře 14. ledna. Zájemci mají možnost navštívit prostory litovelského muzea od středy do neděle od 9 do 16 hodin.

Jméno Gustava Frištenského bude s regionem úrodné Hané navždy neodmyslitelně spjato. V Litovli strávil více než padesát let života po boku své ženy Miroslavy, dcery litovelského sládka Josefa Elledera. Postava tohoto rodáka z Křečhoře na Kolínsku se za dob Rakouska-Uherska stala synonymem nepřemožitelného siláka. Frištenský, nejslavnější český zápasník, vybojoval na 10 000 vítězných zápasů a jeho vítězství sledovalo 25 milionů nadšených diváků ze čtyř kontinentů.

V loňském roce navíc jeho sláva vystřelila doslova ke hvězdám. Česká astronomka Lenka Kotková totiž po legendárním zápasníkovi pojmenovala planetku, kterou objevila před více než 18 lety a jejíž pojmenování v říjnu loňského roku Mezinárodní astronomická unie uznala.

Zavzpomínat na nejslavnějšího zápasníka všech dob Gustava Frištenského, velkého vlastence a vzácného člověka, je možné i nad půllitrem pěnivého moku. Litovelští pivovarníci na jeho počest uvařili polotmavé nefiltrované pivo pojmenované Gustav.

„Litovel Gustav 13° je jedinečné poctivé pivo plné síly – právě takové, jaký byl Gustav sám. Kvalitu silného nefiltrovaného polotmavého speciálu Litovel Gustav 13° potvrdilo také získání prestižního titulu Zlatá Česká pivní pečeť v roce 2012,“ říká o speciálu Petr Kostelecký, sládek Pivovaru Litovel.