Už Vám bylo 18 let?


Litovelský Otvírák

 Hudební festival a dny otevřených dveří Pivovaru Litovel

Náš festival hudby i pivních specialit Litovelský Otvírák je jednou z největších kulturních akcí na Hané. Současně jde o den otevřených dveří Pivovaru Litovel, který návštěvníkům umožňuje nahlédnout pod pokličku litovelského sládka díky komentovaným prohlídkám. Tradičně se koná druhý srpnový pátek a sobotu od dopoledních hodin až do večera. Návštěvníci tohoto festivalu si mohou vychutnat kromě skvělého litovelského piva a hanáckých pochoutek také koncerty desítek oblíbených českých i zahraničních hudebních skupin. Muzikanti vystupují na třech scénách přímo v areálu pivovaru. Novinkou několika posledních let je Young Stage, prostor pro elektronickou hudbu a moderní žánry určený mladším návštěvníkům. Vstup je volný.

Festival Litovelský Otvírák: Svátek hudby a piva na Hané

V novodobé historii poznamenalo rozvoj Pivovaru Litovel řádění přírodních živlů, které si vyžádalo velké majetkové škody. A právě na oslavu litovelských pivovarníků, jimž se pivovar podařilo takřka v rekordním čase zrekonstruovat, se konají pivní slavnosti Litovelský Otvírák.

Kromě velké vody v roce 1997 do života litovelských zasáhlo o sedm let později i tornádo.

„Pivovarem a částí Litovle prolétlo epicentrum tornáda. Trvalo to asi jen deset minut, ale zmizely střechy, štíty budov, ploty… Za své vzala například i strojovna chlazení, která byla čerstvě po rekonstrukci. V květnu jsme ji slavnostně otevřeli a na začátku června z ní zbyly jen trosky,“ vzpomíná emeritní sládek Pivovaru Litovel Miroslav Koutek.

Štěstím v neštěstí byl tehdy skvěle fungující litovelský tým, který se podílel na bleskové rekonstrukci. Právě na upomínku jeho práce, díky níž byly škody opraveny v řádu měsíců, se koná Litovelský Otvírák. Ten je každoročně spojen s hudební produkcí, výborným jídlem a také slavnostním narážením soudku za přítomnosti sládka Petra Kosteleckého, emeritního sládka Miroslava Koutka a ředitele Pivovaru Lumíra Hynečka. Tento okamžik festival vždy oficiálně zahajuje.