Už Vám bylo 18 let?


Náš ambasador Jirka Tkadlčík opět kraloval

Neděle 11. 8. byla na Moravě ve znamení siláků, jedinečných výkonů a také vítězství českých barev! Velkou radost nám udělalo vítězství Jiřího Tkadlčíka, pokračovatele Gustava Frištenského a ambasadory našeho pivovaru. Soutěž se konala pod asociací Strongman Czech U105.

14. 8. 2019

"Jsem strašně rád, že máme možnost díky světové asociaci Ultimate Strongman opět uspořádat závod podobné velikosti, a přestože jsme promýšleli různé varianty, i letos jsem se rozhodl pro moje rodné město Přerov, ve kterém mám spolu s Olomouckým krajem velkou podporu", říká třicetiletý mistr světa, který vloni jako strongman, právě v rodném Přerově, získal titul Nejsilnějšího muže světa střední váhy.

A vyplatilo se! Do Přerova se opět po roce sjeli fanoušci tohoto extrémního sportu z celé republiky, aby zaplnili do posledního místa prostor kolem závodiště a mohli na vlastní oči vidět fenomenální bitvu mezi závodníky z Česka, Polska, Rakouska, Ukrajiny, Slovenska, nebo třeba Irska.

Bitva započala pár minut po 14. hodině nástupem závodníků, kdy zdaleka nejvíce zaujal právě domácí Tkadlčík.Samotný závod pak odstartoval chvíli po nástupu během s 410kilovým jařmem (super yoke) na 15 metrů, kdy závodník cestou zpět odnesl 130kilový sandbag a vyložil jej v co nejkratším čase na stůl vysoký 120 cm. Přesně polovina startovního pole zvládla disciplínu ve stanoveném limitu, z nichž se do těsné trojice vítězů disciplíny dostal Vitalii Mikheiev z Ukrajiny, Przemyslaw Marczewski z Polska a Jiří Tkadlčík.

Ve znamení rekordu se pak nesla druhá disciplína – zdvih obří jednoručky, kdy měl závodník za úkol jednou rukou dostat nad hlavu jednoručku o co nejvyšší váze. Startovní váha byla 90 kg, kterou zvládli všichni závodníci, 100 kg také nečinila závodníkům větší problémy. Přes 110 kg se však dostal pouze Marczewski a Tkadlčík, kteří po dohodě s rozhodčím nechali naložit jednoručku na 122 kg (122.05 kg přesně), aby se pokusili překonat oficiální český rekord ve zdvihu jednoručky all time, tj. bez rozdílu tělesné hmotnosti závodníka.

Polák Przemyslaw jednoručku lehce přemístil na rameno, bohužel přes křeč v ruce se již k tlaku nedostal, a zapsal tak konečných 110 kg. Tkadlčík se naopak nechal vyburcovat tisícovým davem fanoušků a činku o váze 122 kg tak před domácím publikem i rozhodčím skutečně zvedl, a zapsal nejen platný pokus, ale i nový český rekord.

Tahovou sílu pak prověřila deadliftová kominace tří činek: tlusté axle osy o váze 300 kg, klasické osy s 320 kg a dlouhé elephant osy s 340 kg. To byla na závod střední váhy nebývale těžká kombinace, o čemž se přesvědčili téměř všichni závodníci. Tlustý axle bar nečinil závodníkům větší potíže, 320 kilo na klasické ose však překonala jen polovina pole, zrádný elephant bar pak zvládl pouze Tkadlčík. Spolu s druhým Emanuelem Pescari z Rakouska a třetím Vitalii Mikheievem z Ukrajiny tak vzal cenné body řadě závodníků, včetně Marczwskiho, který se neřídil pravidly disciplíny a činky pouštěl na zem po pozvedu již od pasu, za což měl trestné sekundy k jinak vynikajícímu výslednému času.

"Peklo". Tak nazvala předposlední disciplínu řada závodníků. "Super medley" byla kombinace několika prvků, které na téměř závěr závodu prověřily fyzickou zdatnost i sílu závodníků. Ti museli nejprve vyložit na 120 cm vysoký stůl betonovou kouli (atlas) o váze 130 kg, dále běžet 15 metrů se dvěma kufry, z nichž každý měl 135 kilo, zpět pak nesli tzv. hussafel neboli náhrobní kámen o váze 12 5kg. Na řadu pak přišel ještě deadlift o váze 285 kg a 135kilový loglift (dřevěná kláda nad hlavu), oboje na jedno opakování. Hned první část medley – atlasův kámen, byl pro řadu závodníků opravdu kamenem – úrazu. Na disciplíně byl totiž zakázán vosk, který obvykle pomáhá závodníkům udržet kámen v předloktí, kluzký povrch kamene tak ubíral značnou část sil. Naopak kufry i náhrobní kámen zvládla odnést hned polovina startovního pole, a ve vynikajících časech. Sílu na jeden zdvih mrtvého tahu v sobě našli už jen 4 závodníci, disciplínu pak zvládl logliftem dokončit opět pouze Przemyslaw z Polska a Tkadlčík, což byli po celou dobu závodu největší rivalové, a i přes přátelství v osobním životě se tahali o každý bod v celkovém pořadí.

Poslední disciplína zaměřená na ramena se jmenovala "Viking press", a závodník měl úkol zvednout speciální konstrukci nad hlavu a udělat takto co největší počet opakování za minutu. Váha dosahovala 180 kilogramů, i tak závodníci zvládli v průměru 5 opakování a více. Vynikající formu pak předvedlo české triko Pastýřík (10 opakování), Tkadlčík (12 opakování) a Kahánek (13 opakování), kteří si na této disciplíně rozdělili nejvyšší příčky!

Právě disciplínu Viking press si vybral Tkadlčík  pro dobrý skutek. Společně s firmou STING pak věnovali 10 tisíc korun spolku Inzulínek, který se věnuje rozvoji a pomoci dětem s cukrovkou I. typu, se kterou se od tří let potýká i Tkadlčík.

Ten nakonec s bodovým náskokem utekl Przemyslawovi a vyhrál druhý titul Mistra Evropy během jediného týdne. Jen 7 dní před touto událostí si totiž doslova odskočil z tréninku na Mistrovství Evropy jiné asociace (Official Strongman), kde vyhrál titul Mistra Evropy strongman u105kg pro letošní rok, a naznačil tak skvělou formu, kterou definitivně potvrdil.

"Jsem šťastnej. Doufal jsem, že přijede víc siláků, chyběli mi kluci z Ruska, Anglie, chtěl bych ještě větší bitvu, ale sezona je dlouhá, jsme všichni tak nějak pozraňovaní a unavení, takže jsem rád, že se to povedlo a můžu trošku odpočinout", svěřil se Tkadlčík a na otázku, co chystá nyní, odpověděl se smíchem: "Já bych chvilku chtěl nechystat nic. Ale nikdy mi to nedá, takže si dám ještě 14. září Mistrovství České republiky střední váhy na Kladně, které půjdu z tréninku, spíš abych další kluky z Česka nahecoval, a pak už si jen pochodíme po horách a trošku zrelaxujeme, na podzim se nám narodí dcera, a já chci být doma u všeho"Druhé místo obsadil Przemyslaw Marczewski a třetí Emanuel Pescari.