Už Vám bylo 18 let?


Miroslav Koutek

emeritní sládek Pivovaru Litovel

Dlouhodobý úspěch je vždy dílem více věcí. V litovelském pivovaru jsou tři hlavní prvky, díky nimž se vaří jedinečné pivo: kvalitní lokální suroviny, dodržování klasického technologického postup výroby a kolektiv zkušených pivovarníků.

Naši sládci se o kvalitu a chuť piva Litovel starají po desítky let a ve svém oboru jsou vyhlášenými experty. Pod jejich dohledem se rodí nejlepší pivo z vysoce kvalitních místních surovin, připravené tradičními metodami.

Patří k posledním pivovarníkům, kteří v Litovli absolvovali obor pivovarník – sladovník před uzavřením zdejší školy v roce 1974. Po studiích v Praze se stal mistrem stáčírny a umývárny sudů, po vojně pak povýšil na mistra sladovny a nedlouho poté na sládka pivovaru, v roce 1982 snad nejmladšího v tehdejším Československu. Právě on stojí za zrodem 11° ležáku Moravan, který poprvé uvařil v Litovli v roce 1982.

„Dodnes vzpomínám na den, kdy jsem poprvé stál na prahu litovelské varny a zíral na krásnou místnost s měděnými kotli, uloženými v kardinálském mramoru.“ Miroslav Koutek, emeritní sládek

Jeho velkou zálibou je kromě vaření piva také historie pivovarnictví a sladovnictví. V Pivovaru Litovel založil unikátní expozici, která ukazuje staré pivovarnické stroje a nářadí, výčepní techniku, historické lahve a mapuje osudy význačných osobností, které jsou s pivovarem spojené. Například Josefa Svozila, zakladatele pivovaru, nebo Gustava Frištenského, zetě prvního sládka.

„Za to, co jsme dokázali, vděčíme především svým předkům, kteří nás mnohé naučili a předali nám své zkušenosti, filozofii a lásku k poctivému řemeslu.“ Miroslav Koutek, emeritní sládek

Miroslav Koutek byl úspěšným sládkem dlouhých třináct let, od roku 1992 navíc zastával po tři roky i funkci ředitele pivovaru. V tomto období byla pod jeho vedením vystavěna nová, moderní lahvárna, do provozu uvedl novou filtraci a přetlačné tanky. Pozici sládka Pivovaru Litovel přenechal v roce 1994 Petru Kosteleckému, ale dál zastával pozici ředitele. Tu předal po 19 letech, v roce 2010, Lumíru Hynečkovi. Dnes působí jako předseda představenstva a emeritní sládek pivovaru.

„Slovo sládek je pro mne neposkvrněná záležitost.“ Miroslav Koutek, emeritní sládek

Zasloužil se o obnovení výuky oboru pivovarník – sladovník na Střední odborné škole Litovel, která zařadila první absolventy do výroby v roce 2016. Se školou aktivně spolupracuje a předává své zkušenosti budoucím pivovarníkům. Je držitelem prestižní Ceny českého sládka F. O. Poupěte, udělovaného Českým svazem pivovarníků a sladovníků předním odborníkům pivovarského oboru za přínos pivovarství, sladařství a návazným odvětvím.

Jeho celoživotní láskou se stal kromě pivovarnictví také fotbal. Již více než pětadvacet let je členem vrcholných orgánů fotbalového klubu SK Sigma Olomouc, kde nyní působí jako místopředseda představenstva.